Pałac w Antoninie został wzniesiony w latach 1822-1824 dla namiestnika Wielkiego Księstwa Poznańskiego, księcia Antoniego Henryka Radziwiłła herbu Trąby, na leśnym terenie jego dóbr przygodzickich, według projektu wybitnego niemieckiego architekta Karla Friedricha Schinkla. Wkrótce po powstaniu rezydencji otaczający ją las po stronie zach. został przekształcony w park krajobrazowy. W latach 20. i 30. XIX w., po pn.-wsch. i wsch. stronie pałacu rozpoczęto wznoszenie kolejnych budowli, związanych z przekształceniem rezydencji myśliwskiej w stałą siedzibę Radziwiłłów. Wówczas powstały m.in.: dom w stylu szwajcarskim dla syna księcia Antoniego – Wilhelma, leśniczówka (ob. siedziba nadleśnictwa Antonin), stajnia-wozownia z mieszkaniem stangreta, tzw. mleczarnia z salonem (ob. nieistniejąca) oraz budynek mieszkalno-gospodarczy tzw. ogrodówka. Po drugiej stronie drogi (ob. drogi krajowej nr 11), na pn. od stawu Szperek, przy szosie do Mikstatu, w latach 1835-1838 wybudowano według projektu Johanna Heinricha Haeberlina szkołę (ob. dom mieszkalny) oraz kaplicę grobową Radziwiłłów (ob. kościół filialny pw. Matki Bożej Ostrobramskiej).
W 1928 r. pałac był remontowany i modernizowany – zainstalowano centralne ogrzewanie, kanalizację oraz oświetlenie elektryczne.
Zespół pałacowo-parkowy w Antoninie pozostawał w rękach Radziwiłłów do II wojny światowej. Po jej zakończeniu stał się własnością Skarbu Państwa, a następnie został przekazany Administracji Lasów Państwowych. W latach 50. i 60. pałac był coraz bardziej zaniedbywany i dewastowany, a w końcu zamieniony na magazyn. W 1973 r. został przejęty przez Przedsiębiorstwo Konserwacji Zabytków w Poznaniu, które rozpoczęło jego remont oraz adaptację na siedzibę Domu Pracy Twórczej, zakończoną w 1977 roku. Obecnie w pałacu znajduje się Salon Muzyczny im. Fryderyka Chopina i poświęcona kompozytorowi ekspozycja muzealna oraz hotel i restauracja.
źródło: http://www.zamkipolskie.com